Myšlenka na pořádání oslavy se zrodila 25. září 2010 při „oddílové brigádě“ u Sásy. Věděli jsme, že Sásovi bude začátkem ledna kulatých 70 let, takže už jenom záleželo na tom, jakou formu oslavy zvolíme. Nedalo to ani moc práce a padlo rozhodnutí. Zkusíme pozvat všechny plnoleté členy oddílu, kteří u nás skládali svůj skautský slib. Na oddílové radě jsme tento návrh jednoznačně podpořili, a tak mohla začít tajná příprava oslavy, o které Sása do posledních chvil nevěděl. Spolu s oslavou narozenin jsme se rozhodli zároveň oslavit i 20 let existence oddílu (obnoven na jaře 1990). Datum určen na 29.1.2011.

Celkem jsme na oslavu plánovali pozvat 93 členů oddílu a 3 hosty (významné oddílové osoby, které u nás svůj slib neskládali ale bez kterých bychom si oslavu nedovedli představit – Habásek, Šamanka, Ria). Bohužel už dopředu bylo jasné, že se 1. chlapecký oddíl v „plné síle“ nesejde. Mezi námi totiž už není „oddílový lékař“ Šaman a člen zakládající generace Maty. Rovněž se ze závažných zdravotních důvodů nemohl zúčastnit člen střední generace Dandy.

Po třech měsících příprav se přiblížil termín oslavy. My měli potvrzených přibližně 70 členů oddílu a tři hosty. Vše bylo nakoupené a připravené. Nakonec nás dorazilo 53, což je sice méně, ale o to víc děkujeme všem, kteří přišli. Takové akce nejsou o kvantitě ale kvalitě. Samotná oslava začala s drobným zpožděním, jak už to tak bývá. Nejprve proběhl tradiční táborový nástup, při kterém se lidé rozdělili podle družin, v nichž byli během svého skautování. Do takto roztříděného kolektivu vstoupil Sása a „odsloužil“ celý nástup včetně vztyčování vlajky. Poté ihned začal program, při kterém jsme se pokusil představit Sásu z různých stran – jak ve skautském tak civilním životě. Díky Sásovou ženou (jež byla přítomna také) zapůjčené fotky z jeho mládí se nám podařilo shromáždit opravdu kvalitní materiál, kterým nás provedl Kovik v převleku Jinonoše. Byly to přeci jen narozeniny a tudíž Sása dostal hned několik darů, přičemž tím ústředním byla kopie naší oddílové vlajky v originální velikosti zasklená do pěkného černého rámu – aby mu stále připomínala, jaký kus práce má za sebou. Realizační tým celé akce secvičil také několik vtipných scének z Vláďova skautského života. Na závěr se ještě promítal film mapující historii oddílu od roku 1990 do roku 2004.

Po oficiální části programu přišla na řadu zábava, při které se diskutovalo a vzpomínalo. Někteří členové oddílu se neviděli opravdu dlouho, a tak si toho měli hodně co říct. Mezi nejhezčí okamžiky celé druhé části patřila chvíle, kdy se spontánně začaly fotit jednotlivé družiny. Jejich členové se mnohdy v oddíle nikdy nepotkali a přesto bylo slyšet rázné „Havrani sem – fotíme se!“ apod. Hudba, která byla pozvána, hrála směsku klasického country-ohňového repertoáru. Během večera se vytvořila neskutečně úžasná nálada a lidé začali hovořit i napříč generacemi – ukázalo se, že nás skutečně spojuje duch oslavence Sásy. Ještě v brzkých ranních hodinách někteří bývalí i současní členové oddílu rozmlouvali se Sásou o nejrůznějších věcech. Ráno se ale nemilosrdně blížilo a akce tak musela skončit.

Pár slov na závěr. Při pohledu na sál musela i silným skautům, jako jsme my, skočit do oka aspoň malinká slzička. Bylo vidět, jak silné vzpomínky všichni máme, jak nás dodnes spojují. Lidé si na trička a mikiny připnuli připravené lístečky se svými přezdívkami a ihned se vyvlékli ze svých civilních jmen. Stali se z nich na jeden večer zase ti kluci, kteří před 20 nebo 10 lety skautovali pod vedením Sásy. Neopakovatelný zážitek…

Jmenovitě musíme poděkovat holkám ze 3. dívčího oddílu (Pavla, Káťa, Lúca, Nela, Míša) a Termixovi z 2. dívčího oddílu. Bez jejich dobrovolné, neplacené pomoci bychom tuto oslavu neuskutečnili. Zvlášť silné poděkování pak patří Metymu a Emanovi, kteří věnovali neskutečné množství času a úsilí, abychom se vůbec sešli.

V případě zájmu o více fotografií z akce se můžete obrátit na bratra Bělase na adresu belas(a)turnov.org.

Comments are closed.

Post Navigation