Na poslední výpravu v letošním roce jsme vyrazili na nejbližší pevnost československého opevnění, na linii Trutnov – Ostrava, na Stachelberg.

Sešli jsme se v časných ranních hodinách na nádraží a v počtu sedmi statečných nastoupili na vlak směr Trutnov. Po ospalé cestě jsme se před osmou hodinou vydali na deseti-kilometrovou trasu do obce Babí. Cestou nás zastihl déšť a tak nám nezbylo nic jiného než u Buřtárny u Pěti buků nasadit pláštěnky. Déšť naštěstí brzo ustal a po sběru „holubů“ už nás vítal prvním ŘOPík, na naučné stezce Opevněné Trutnovsko.

Z informačních tabulí jsme se dozvěděli spoustu zajímavého o budování opevnění a o plánech na obranu hranic. Viděli jsme dva nedostavěné sruby, několik ŘOPíků (jeden s obnovenými zákopy) a hlavně cíl naší výpravy – Pevnost Stachelberg.

V pevnosti jsme si prohlédli expozici zaměřenou hlavně na samotnou pevnost a  československé opevnění. Do prohlídky podzemí zbývala půlhodinka, kterou jsme využili k doplnění sil svačinou. Cestou do podzemí jsme museli sestoupit necelých 200 schodů a nasadit si helmy. Průvodkyně nám pověděla něco o historii pevnosti a podrobně popsala způsob budování podzemního zázemí a jeho využití. Po zhruba půl hodině jsme se vrátili na povrch a jako bonus jsme si mohli vyzkoušet kompletně vybavený ŘOPík, se všemi kulomety a periskopy.

Jízda zpět do Turnova, už některé z nás zmohla na tolik, že využili svoje sedadlo ke krátkému spánku. Výlet to byl sice náročnější, ale určitě na něj budeme rádi vzpomínat.

Comments are closed.

Post Navigation